هیوندای یا کیا ؟ شما ...
هیوندای یا کیا ؟ شما کدام را انتخاب می‌کنید؟

هیوندای یا کیا ؟ شما کدام را انتخاب می‌کنید؟

2 مرداد 98 مقالات

محصولا شرکت های معتبر خودروسازی معمولا در تمام جهان هواداران خود را پیدا می‌کنند. بنابرین تقریبا اکثر این شرکت‌ها در بیشتر کشورها، محصولات خود را عرضه خواهند کرد. در ایران با اینکه بسیاری از برندهای نام آشنا فعالیت دارند، اما متاسفانه تمام محصولات این کمپانی‌ها در ایران موجود نیست. به هر صورت اگر نگاه کلی به معروف‌ترین و مورد پسندترین برندهای خودروسازی در ایران داشته باشیم، می‌توانیم انگشت خود را بر روی دو کمپانی مشهور و نامدار کشور کره بگذاریم.

هیوندای و کیا دو شرکت قدرتمند و موفق کره‌ای که مشتریان مخصوص به خود را در ایران دارند. هر دو این برندها در اصل متعلق به یک شرکت بزرگ تر هستند. ولی به لطف تیم های مدیریت و مجموعه مهندسانشان تفاوت‌های چشمگیری با هم دارند. دو برند متفاوت با طراحی های متفاوت و گاها نیز نزدیک به هم.

تا آنجا که ما میدانیم خودروهای هیوندای بیشتر از نوع شاسی بلند هستند. و از لحاظ زیبایی دل خیلی ها را به دست آورده اند. از طرف دیگر کیا را علاوه بر زیبایی بخاطر قیمت های مناسبش میشناسیم.

هر چند که در برخی از محصولات، تشابهاتی بین کیا و هیوندای وجود دارد، اما در برخی موارد کاملا سبک و سیاق این دو برند از هم جدا است. برای یک مثال می‌توان به خودرو کیا سدونا اشاره کرد که یک ماشین بسیار شیک و لوکسی است که هیوندای مانند آن را ندارد. در آن سو، ما ماشین هیوندای ولوستر را داریم، که برند کیا به هیچ عنوان شاید تمایلی به ساخت یا الگو برداری از آن نداشته باشد.

برای همین است که با وجود هم خانواده بودن هیوندای و کیا اما، آنقدر تفاوت و خلاقیت وجود دارد که در عمل حتی با هم نیز رقابت می‌کنند. ما در این مقاله به مقایسه‌ای کوتاه از هر دو برند خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کارایی کدام خودرو بهتر است؟ از لحاظ عملکرد چطور؟

با کمی تحقیق و مطالعه میتوان متوجه شد که کیا اسینگر نماینده تمام و کمال برند ماشین سازی کیا از لحاظ کارایی است. این ماشین از لحاظ فنی امتیازات بالایی دریافت کرده که نشان از کارایی بینظیر آن دارد. با این حال اگر نیم نگاهی به کیفیت و عملکرد خودروهای هیوندای بیندازید. متوجه می‌شوید که هم از لحاظ کارایی هم از لحاظ عملکرد، هیوندای یک سرو گردن از کیا بالاتر قرار دارد.

نمره ای که ماشین هیوندای ولستر  در سال 2019 میلادی یعنی همین امسال، برای عملکرد و کارایی دریافت کرده 8/8 است و در طرف مقابل ماشین های رقیب تنها موفق به دریافت نمره 1/8 شده اند و هنوز جا دارد که به هیوندای برسند.

با این اوصاف برنده در این بخش قطع هیوندای است.

کدام خودرو در طراحی داخلی گوی سبقت را ربوده؟

این بخش یکی از چالش برانگیز ترین قسمت مقایشه خواهد بود. راننده ها دیدگاه ها و علایق خاص خود را دارند و به طور کلی نمیتوان گفت که کدام برند در زمینه طراحی داخلی از دیگری سرتر است. با این وجود صاحبان نظر در خصوص طراحی خودرو، برند کیا را بسیار سرتر از طرف مقابل میدانند.

نمونه هایی از شیک ترین و بهترین طراحی های داخلی خودرو در کیا اپتیما هیبریدی و علی‌الخصوص در ماشین کیا سول مدل سال 2019 دیده میشود. هر کدام از این ماشین ها توانسه اند نمره قابل قبول 8.7 را از صاحب نظران دریافت کنند.

درنهایت هرچند که هر دو برند و اقعا اصول زیبایی شناختی را در طراحی داخلی خود را رعایت کرده اند اما با اختلاف اندکی، برند کیا بالاتر از رقیب خود قرار دارد.

بررسی از لحاظ قیمت

ماشین های پایه در هر دو نوع برند هم کشور، تقریبا در مقایسه با رقبای خارجی آن ها بسیار مناسب تر است. از لحاظ قیمت، بیشتر ماشین های هر دوم برند در یک سطح است. با توجه به اینکه عمده تمرکز هر دو برند پاسخگویی به بازارهای پر مخاطب آسیایی است، از لحاظ قیمت میتوان خودروهای آن ها را در یک محدوده قابل قبول و مشتری پسند در نظرگرفت.

برای یک مثال از نظر قیمت اشاره ای به قیمت دو خودروی هیوندای اکسنت و همچنین خودروی کیا ریو خواهیم کرد که تقریبا در یک محدوه قیمت هستند و اختلاف زیادی ندارند.

در این بخش به نظر ما تفاوت چندانی در کل از نظر قیمت بین دو برند وجود ندارد و با تفاوت های بسیار اندک تقریبا در یک محدوه قیمت هستند.

ثبات و دوام خودرو

هم از لحاظ تجربه استفاده، هم از لحاظ نظر کارشناسان، برنده این بخش برند کیا است.

ماشین کیا ریو با کسب امتیاز 4/5 از پنج توانسته بهترین نمره قبولی بین تمام محصولات اخیر ساخته شده توسط هر دو برند کسب کند.

در بین تمامی خودروهای اخیر ساخت کیا و هیوندای، خودروی کیا ریو توانسته است با امتیاز ۴.۵ از ۵ بیشترین امتیاز دوام و ثبات خودرو را از آن خود کند.

هرچند که کیا خودروهایی دارد که امتیازا کمی بدست آورده اند. برای مثال سدونا اخیرا از 5 امیتاز تنها موفق به کسب سه امتیاز ناقابل شد. هرچند که در مجموع کیا از نظر ثبات و دوام بالاتر است اما هیوندای نیز با کسب امتیاز 4 از پنج توسط ماشین هایی مثل توسکان و النترا توانسته تا حدی موفق ظاهر شود.

کدام خودروها امنیت سرنشینان خود را بیشتر تامین میکنند؟

مهمترین ملاک انتخاب هر خودرویی در واقع تامین امنیت سرنشینان است. خودروهای کیا در این زمینه بسیار موفق تر از هیوندای عمل کرده اند. در تمامی تست های امنیت سرنشین این خودررو کیا است از بیشتر رقبای خود سرتر است

بنابراین برنده این بخش را نیز شناختید.

کدام برندها تنوع محصلات بیشتری دارند؟

تنوع محصولات هیوندای و کیا

با اینکه دوست داشتیم هیوندای از لحاظ تنوع سرتر باشد، اما اینجا هم کیا است که متنوع تر ظاهر شده. تعداد کل خودروها و مدل های کیا بیشتر از هیوندای است. بنابرای به راحتی مشتریان بیشتری به خود جذب میکند. زیرا برای سلیقه های متنوع انتخاب های مختلفی در نظر گرفته است.

در مجموع کدام بهترند؟

فکر نمیکنم نیازی به این قسمت باشد چون بیشتر مسابقه را کیا از هیوندای برد. با این وجود باید بگوییم که در نهایت سلیقه شخصی افراد باز هم یکی از ملاک های انتخاب خواهد بود. هرچند که حرف نهایی درباره مقایسه ها را آمار و ارقام می‌زنند. تمام نمره هایی که به خودروها و ماشین ها داده شده کیفیت و ویژگی های برندهای مختلف را تعیین میکند.