سرویس ماشین خود را جدی ...
سرویس ماشین خود را جدی بگیرید!

سرویس ماشین خود را جدی بگیرید!

8 مرداد 98 مقالات

این روزها اکثر وسایل نقلیه مدرن مشابه خودروهای هیوندای و کیا آنچنان پیشرفته و مجهز هستند که به محض بروز کوچکترین مشکل هشدار میدهند. و صاحب خودرو را از وضعیت خود آگاه میکنند. اما اگر ماشین شما قدیمی باشد و مکانیزم های هشداردهنده نداشته باشد، چند وقت به چند وقت باید اقدام به سرویس ماشین کرد؟ ما در این مقاله سعی داریم که چند نکته درباره سرویس خودرو ارائه دهیم. تا پایان با ما همراه باشید.

سرویس خودرو

سوالات متداول درباره سرویس ماشین

چه اتفاقی می‌افتد اگر خودرو خود را سرویس نکنیم؟

آیا باید تنها زمانی به تعمیرگاه مراجعه کرد که برای خودرو مشکلی پیش بیاید؟

آیا باید سالانه خودرو را سرویس کرد؟

از کجا بفهمم که ماشین من نیاز به بررسیو سرویس دارد؟

کتابچه راهنمای خودرو

یکی از آسانترین راه ها برای پاسخ دادن به سوالات بالا رجوع به دفترچه راهنمای ماشین است. خوشبختانه خودروهای جدیدی مثل انواع مدل های هیوندای و کیا تمام آنچه که یک راننده باید از وسیله نقلیه خریداری شده بدانند در یک کتابچه بصورت خلاصه توضیح داده اند. در این کتابچه ها معمولا علاوه بر اطلاعات و مشخصات ماشین، تعدادی توصیه درباره نگهداری از قطعات خودرو و موارد مورد نیاز سرویس را شامل میشود.

برای مثال در مورد بیشتر ماشین های هیوندای قسمتی از کتابچه بطور کامل به شرایط سرویس ماشین اختصاص داده شده است. در این بخش تمام فواصل سرویس و اینکه هر بخش و هر قطعه را چه وقت باید تعمیر یا سرویس کنیم توضیح داده شده است.

اگر ماشین من کتابچه‌ای ندارد یا به آن دسترسی ندارم چه کنم؟

اگر به دفترچه وسایل نقلیه خود دسترسی ندارید، قاعده اصلی این است که پس از هر 10 هزار متر یا پس از هر 6 ماه خودرو خود را برای ارزیابی و سرویس به نزد مراکز مجاز و معتبر ببرید. توجه داشته باشید که حتی اگر مشکلی متوجه ماشین نباشد، بهتر است که هر این فرآیند صورت بگیرد.

در هر صورت بهتر است که در فواصل زمانی مشخص، بطور منظم سرویس ماشین را انجام دهید. این امر خصوصا درباره ماشین های مدل بالای مثل هیوندا و کیا بسیار مهم است. زیرا قیمت این خودروها بالا است و چنانچه بطور منظم آن ها را سرویس نکنیم ممکن است هزینه های سنگینی روی دست شما بگذارند.

چه اتفاقی می افتد اگر به موقع ماشین خود را سرویس نکنم؟

بطور خلاصه و کلی اگر ماشین خود را به موقع سرویس نکنید ممکن است که موارد زیر پیش بیاید:

 • افزایش مصرف صوخت
 • بروز مشکلات مکانیکی و فنی
 • کاهش سطح مایعات مورد نیاز خودرو و بروز مشکلات ناشی از آن
 • فرسایش قطعات ماشین

لزوم بررسی و تعویض روغن موتور

روغن موتور های جدید معمولا حاوی مواد تمیز کننده هستند که به موتور ماشین کمک میکنند که در یک وضعیت مطلوب قرار بگیرند. و حتی عملکرد موتور نیز بهتر شود. روغن موتور حتی اگر از بهترین و مرغوب ترین برند ممکن باشد، در صورت عدم تعویض به موقع و منظم کارایی خود را به مرور زمان از دست میدهد و خراب میشود. عدم تغییر روغن موتور باعث می شود مسیرهای داخل موتور با رسوبات کربن مسدود شود و باعث افزایش سایش در اجزای داخلی موتور می شود.

تعویض روغن ترمز

روغن ترمز یکی دیگر از اجزای مورد نیاز ماشین است که باید به طور مرتب بررسی و تعویض شود. از آنجایی که روغن ترمز رطوبت هوا را جذب می‌کند، میتواند منجر به کاهش عملکرد سیستم ترمز شود. و خدای ناکرده در موارد بحرانی و اورژانسی ممکن است حتی بلای جان شما نیز بشود. به علاوه اگر ماشین های گران قیمتی مثل انواع ماشین های کیا و هیوندای دارید به علاوه بر جان خود باید به فکر بدنه ماشین خود نیز باشید تا در صورت مشکل برای سیستم ترمز آسیب جدی وارد نشود.

شرایط نامطلوب ماشین چیست؟

با جستجو در کتابچه خودرو خود میتوانید بخشی را پیدا کنید که در آن مواردی درباره شرایط نامطلوب خودرو ذکر کرده است. شرایط نامطلوب به وضعیتی اشاره دارد که خودرو تحت فشار قرار می‌گیرد و بدنه و حتی قطعات ماشین ممکن است دچار فرسایش یا آسیب شوند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • رانندگی یک مصافت طولانی بدون توقف
 • قرار گرفتن در یک ترافیک سنگین برای مدت طولانی
 • حرکت کردن کنار ماشین های سنگین مثل کامیون یا تریلر
 • سنگین کردن خودرو نقلیه بیش از وزن مجاز
 • رانندگی در سرعت بالا
 • رانندگی در مسیری که برای خودرو مناسب نیست
 • و …

این شرایط خودر را در شرایط حساس قرار می‌دهد و ممکن است که به آن آسیب برسد. اگر حس کردید که در این ماه خودرو شما بیش از حد در این شرایط نامطلوب قرار گرفته حتما جهت سرویس خودرو،  آن را به مراکز مجهز ببرید تا مورد ارزیابی قرر بگیرید.

مهمترین دلیل سرویس خودرو چیست؟

دلایل سرویس خودرو

احتمالاً مهمترین دلیل سرویس دهی به وسیله نقلیه شما، حفظ ارزش آن در بازار خرید و فروش است.

داشتن یک سابقه و تاریخچه کامل و منظم هزاران تومان به جیب شما بر میگرداند. اگر بخواهید خودرو خود را بفروشید با خیال راحت بدون اینکه ریالی از ارزش آن کم شود، آن را به فروش خواهید رساند. اگر هم قصد فروش آن را نداشته باشید تا سالیان سال بدون دردسر از ماشین خود استفاده خواهید کرد.

شایع ترین موارد سرویس ماشین چیست؟

 • تعویض روغن ماشین
 • تغییر فیلتر روغن
 • بازرسی بصری
 • بررسی تمام سطوح مایعات کلیدی (مایع واشر ،روغن ترمز، ضد یخ، و …)
 • برخی از مراکز عملکر ترمز و لاستیک ها را با دقت و به کمک دستگاه های پیشرفته ارزیابی میکنند.
 • ….