همه چیز درباره هیوندای توسان ...
همه چیز درباره هیوندای توسان و تمام نسل های آن (نسل اول)

همه چیز درباره هیوندای توسان و تمام نسل های آن (نسل اول)

21 تیر 98 مقالات

این روزا اکثر مردم با برند هیوندای آشنایی دارند و دست کم تمام مدل های این خودرو که وارد ایران شده است را شناسایی می‌کنند. یکی از مدل های مشهور و محبوب این برند خودرو هیوندای توسان است. نام زیبای این ماشین در اصل از نام یک شهر نسبتا متوسط در یکی از ایالت های آمریکا است.از توسان در سال 2004 برای نخستین بار رونمایی شد. ما در این مقاله به بررسی نسل های این ماشین زیبا و پر کاربرد خواهیم پرداخت.

تمام نسل‌های هیوندای توسان

همانطور که در مقدمه نیز گفته شده، رونمایی این خودرو به سال 2004 بازمیگردد و تا به امروز 3 نسل موفق از این ماشین وارد بازارهای جهانی شده است. نسل نخست این ماشین از لحظه رونمایی تا سال 2009 ادامه داشت. نسل دوم نیز یک سال بعد یعنی سال 2010 تا 2015 تولید شد. و نسل سوم که به نسبت نسل های دیگر در مجموع موردپسندتر بود از سال 2015 تاکنون در دست تولید و عرضه است.

هیوندای توسان

همه چیز درباره نسل اول هیوندای توسان

توسان در واقع آن چنان هم مدرن و جدید نبود و پیشتر از آن نیز نمونه هایی مشابه از آن تولید شده بود. این خودرو در واقع تلفیقی از دو خودرو دیگر است. در طراحی این خودرو از طرح ماشین کیا اسپورتیج و النترا استفاده شده است.

بررسی اجمالی هیوندای توسان مدل 2006

دو سال پس از شروع تولید و عرضه این خودرو، طراحان تغییراتی در طراحی ماشین اعمال کردند که البته تغییرات بسیار جزئی بود. برای مثال مدل LX این ماشین به مدل Limited تغییر پیدا کرد. و موارد زیر به آن اضافه شد:

 • سیستم کنترل هوای اتوماتیک
 • ارتقاء سیستم صوتی و با کیفیت بیشتر
 • اضافه کردن یک روکش فلزی با کیفیت

در خصوص مدل GLS  هم تغییرات جزئی صورت گرفت. برای مثال یک گرمکن به خودرو اضافه شد و روکش های صندلی ها نیز تغییر پیدا کرد.

بررسی اجمالی هیوندای توسان مدل 2007

تقریبا در مدل 2007 تغییرات چشمگیری نمی‌بینیم. هیوندای تنها به تغییر نام های GL و GLS به GLS و SE بسنده کرده است.

بررسی اجمالی هیوندای توسان مدل 2009

به نظر میرسد که تغییراتی صورت نگرفته فقط و دراین مدل نیز جزئیات کمی تغییر پیدا کرده است که نیازمند بررسی نیست.

ایمنی نسل اول توسان

 

یکی از نکات جالب توجه در هیوندای توسان، پوشش کاملا ایمنی سرنشینان این ماشین است. در نسل اول 6 کیسه هوایی در نقاط حساس تعبیه شده است:

 • کیسهه هوایی برای پوشش راننده
 • کیسه شخص سرنشین جلو
 • و کیسه های جانبی
 • کیسه هوایی پرده ای

نسل اول خودرو در تمامی آزمایش های ایمنی سرنشینان موفق ظاهر شده و نمرات خوبی از معیارهای ایمنی به دست آورده است. برای مثال مدل 2009 توسان در کشور آمریکا تحت آزمایش و ارزیابی ایمنی قرار گرفته که نمره های زیر را کسب کرده است:

 • این مدل در خصوص تصادف از جلو برای ایمنی راننده و محافظت از او نمره 5 را داده است
 • مشابه مورد بالا، در تصادف از روبرو این خودرو برای مخافظت از سرنشینان 5 ستاره دریافت کرده است.
 • اگر خودرو از طرفین تصادف کند راننده در امان است 5 ستاره دریافت میکند.
 • مشابه مورد بالا حفاظت سرنشینان در این ماشین 5 ستاره گرفته است.

ارزیابی کلی نسل اول هیوندای توسان

این نسل از ماشین توسالن در مجموع توانست نظر منتقدان و مشتریان را به خود جلب کند و نمرات قابل قبولی از هر لحاظ دریافت کند.  دریافت لوح تقدیر از کشور کانادا به خاطر کیفیت بالا و جلب توجه مشتریان یکی از موفقیت های این نسل بود. با توجه به ایمنی بالا در جاده ها و خیابان ها مدل سال 2009 این خودرو توانست رتبه اول ایمنی را کسب کند و به عنوان قابل اعتماد ترین خودر در بین مشتریان شناخته شد.