همه چیز درباره هیوندای توسان ...
همه چیز درباره هیوندای توسان و تمام نسل های آن (نسل سوم)

همه چیز درباره هیوندای توسان و تمام نسل های آن (نسل سوم)

17 اکتبر 19 اخبار هیوندای

این روزها اکثر مردم با برند هیوندای آشنایی دارند و دست کم تمام مدل های این خودرو که وارد ایران شده است را شناسایی می‌کنند. یکی از مدل های مشهور و محبوب این برند خودرو هیوندای توسان است. نام زیبای این ماشین در اصل از نام یک شهر نسبتا متوسط در یکی از ایالت های آمریکا است.از توسان در سال 2004 برای نخستین بار رونمایی شد. ما در این مقاله به بررسی نسل های این ماشین زیبا و پر کاربرد خواهیم پرداخت.

تمام نسل‌های هیوندای توسان

همانطور که در مقدمه نیز گفته شده، رونمایی این خودرو به سال 2004 بازمیگردد و تا به امروز 3 نسل موفق از این ماشین وارد بازارهای جهانی شده است. نسل نخست این ماشین از لحظه رونمایی تا سال 2009 ادامه داشت. نسل دوم نیز یک سال بعد یعنی سال 2010 تا 2015 تولید شد. و نسل سوم که به نسبت نسل های دیگر در مجموع موردپسندتر بود از سال 2015 تاکنون در دست تولید و عرضه است.

توسان

نسل سوم و حال حاظر خودروی هیوندای توسان

در ادامه بررسی نسل های موفق هیوندای توسان ، به بررسی نسل سوم و جدید این خودرو میپردازیم که تولید و عرضه آن در بازاری های جهانی تا این لحظه که در نوشتن این مقاله هستیم ادامه دارد.

برند هیوندای اولین بار در فوریه سال 2015 میلادی و به طور دقیق در روز هفدهم این ماه از نسل جدید توسان رونمایی کرد. البته این یک رونمایی رسمی نبود. و تاریخ دقیق رونمایی رسمی هیوندای توسان در نیمه دوم سال 2015 صورت گرفت.

در همان رونمایی غیر رسمی که در سال 2015 در ژنو صورت گرفت، هیوندای از 2 مدل جدید و بسیار شیک خودرو توسان خود رونمایی کرد. این دو مدل عبارتند از:

 • توسان هیبرید الکتریکی
 • و هیبرید پلاگین دیزل پاور بودند.

در خصوص مدل هیبریدی V48 شرکت هیوندای از یک موتور 2 لیتری و دیزلی استفاده کرده است. این موتور حدود 134 اسب بخار توان خالص دارد. گیربکس آن 6 سرعته است که با ماکزیمم توان خروجی 14 اسب بخار ترکیب شده است. در نهایت قادر به تولید ماکزیمم توان خروجی یعنی 148 اسب بخار و نهایت گشتاور 413 نیوتون بر متر است.

نسبت به نسل قبل، سیستم قدرت توسان نسل دوم نزدیک 10% بهبود پیدا کرده است. به همین خاطر میزان تولید و انتشار دی اکسید کربن آن 109 گرم در کیلومتر کاهش پیدا می‌کند.

استفاده ازنام هیبرید پلاگین برای توسان اشاره به پلتفرم کاملا مدرن و امروزی هیوندای دارد. در این مدل، یک موتور 1.7 لیتری از نوع دیزلی و گیربکس 7 سرعته  و 2 کلاجه تعیبیه شده است. توان خروجی این مدل از توسان، ماکزیمم تا 113 اسب بخار قدرت دارد. هرچند که توان آن، به این مقدار محدود نمی‌شود، و با ترکیب توان خروجی 67 اسب بخار یک موتور الکتریکی، مجموع توان به 180 اسب بخار نیز می‌رسد. ماگزیمم گشتاور در این خودرو چیزی نزدیک به 474 نیوتون بر متر است. با این تفاسیر میزان انتشار دی اکسید کربن در این خودرو تا 48 گرم در هر کیلومتر کاهش پیدا خواهد کرد.

توسان

تریم ها و مدل های نسل سوم هیوندای توسان

اگر به وبسایت هیوندای سر بزنید متوجه خواهید شد که این شرکت برای کشور آمریکا چندین مدل از توسان نسل سوم را تولید کرده است. هر کدام از این تریم ها ویژگی ها و تجهیزات خاص به خود را دارند، اما در مجموع تفاوت چندانی بین آن ها وجود ندارد.

تریم های این نسل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • Tucson SE: تریم اس ای به عنوان مدل پایه توسان در نظر گرفته میشود.
 • :Tucson Night توسان نایت یکی از تریم های مجهز و بسیار شیک این نسل به شمار میرود.
 • :Tucson ECO: همانطور که از نام آن برمی‌آید. هیوندای این مدل را به عنوان خودروی دوستدار طبیعت با حداقل آلایندگی تولید کرده است.
 • :Tucson SPORT از جمله تریم های مجبوب و مورد پسند جوانان، توسان اسپرت است.
 • :Tucson SE Plus  از مدل های نسبتا جدید نسل سوم این خودرو است که طرفداران زیادی نیز دارد. از سال 2017 به بازار را پیدا کرده است.
 • :Tucson Limited بهترین تریم توسان نسل سوم نسخه لیمیتد این خورو است و یکی از بهترین خودروهای برند هیوندای است.

توسان

نسخه فیس لیفت و جمع و جور نسل سوم هیوندای توسان

سال 2018 برای نسل سوم این ماشین سال خوبی بود. در این سال نسخه جدیدی از هیوندای‌توسان به بازار عرضه شد. یک ماشین بسیار جمع و جور ب ظاهری زیبا و مشتری پسند. برخی از آپشن ها و ویژگی های نسخ فیس لیفت شامل موارد زیر میشود:

 • بخش پیشین پنجره آن تغییر پیدا کرده
 • چراغ های قسمت جلو تقریبا تغییر کرده و جدید هستند
 • اگر دقت کنید میبینید که درب عقب نیز دچار تغییراتی شده است.
 • طراحلی داخلی ماشین آپدیت شده و ارتقاء پیدا کرده است
 • دیگر شاهد تعبیه گیربکس دستی درماشین نیستیم
 • گیربکس هیوندای در عوض تبدیل به یک گیربکس اتوماتیک 6 سرعته شده است.
 • موتور 1.6 لیتری توربوشارز مورد استفاده قرار نگرفته.
 • به جای موتور بالا یک موتور 2.4 لیتری با امکانات و مزایای بیشتر تعبیه شده است.

توسان