همه چیز درباره هیوندای توسان ...
همه چیز درباره هیوندای توسان و تمام نسل های آن (نسل دوم)

همه چیز درباره هیوندای توسان و تمام نسل های آن (نسل دوم)

11 اکتبر 19 اخبار هیوندای

این روزا اکثر مردم با برند هیوندای آشنایی دارند و دست کم تمام مدل های این خودرو که وارد ایران شده است را شناسایی می‌کنند. یکی از مدل های مشهور و محبوب این برند خودرو هیوندای توسان است. نام زیبای این ماشین در اصل از نام یک شهر نسبتا متوسط در یکی از ایالت های آمریکا است. از توسان در سال 2004 برای نخستین بار رونمایی شد. ما در این مقاله به بررسی نسل های این ماشین زیبا و پر کاربرد خواهیم پرداخت.

خودروهای برند هیوندای تا قبل از سال 2010 هرچند که بسیار پرطرفدار بودند، اما به شهرت و کیفیت الان نبودند. در سال 2010 و با شروع تغییراتی در مدل های پیشین و طراحی ماشین های جدید، هیوندای عزم خود را برای رقابت با سایر غول های ماشین دنیا جزم کرد. در همین سال این برند محبوب نسل دوم خودرو هیوندای توسان را رونمایی کرد که تغییراتی نیز در آن اعمال کرده بود.

توسان

نسل دوم

به بخش دوم بررسی نسل های خودروی هیوندای توسان خوش آمدید. نام این خودرو در بازارهای جهانی از توسان به هیوندای آی ایکس 35 تغییر پیدا کرده است. البته این قضیه در همه کشورها صادق نیست و برای مثال در کره، نام این خودرو تنها با نام هیوندای توسان ایکس شناخته شده است. تمامی مدل ها این خودرو، البته هنوز در کشور ایالات متحده با نام توسان شناخته می‌شود.

پس از تغییر نام، این خودرو  در سال 2009 در نمایشگاهی واقع در فرانکفورت آلمان، با نام آی ایکس 35 به همگان معرفی و رونمایی شد. برخی از قطعات و آپشن های این ماشین ارتقا پیدا کرد. و پس از گذشت حدود 36 ماه، هزینه ای نزدیک به 225 میلیون دلار برای شرکت هیوندای صرف شد.

خلاصه ای از طراحی نسل دوم هیوندای توسان

طراحی نسل دوم توسان توسط یکی از بهترین طراحان برند هیوندای یعنی چا تو های صورت گرفت. او طرح اولیه نسل دوم را در سال 2007 و با کمک یکی از طراحان سابق خودوهای بی ام دبلیو در آلمان انجام داد. او طرح کلی نسل جدید توسان را با الهام از خودرو آی ایکس اونیک پیاده کرد.

هیوندای برای نسل دوم توسان از چه موتوری استفاده کرد؟

در این بخش به طور خلاصه به بررسی موتور نسل دوم این ماشین خواهیم پرداخت. این نسل با چند نوع موتور وارد بازارهای جهانی شده است. این موتورها شامل موارد زیر میشدند:

 • موتور دیزلی کاملا جدید با ظرفیت 2 لیتر
 • موتور بنزینی در دو ظرفیت 2 لیتری و 2.4 لیتری
 • موتور 7.11 لیتری دیزلی UII
 • موتور 1.6 لیتری گاما
 • و در نهایت موتور بنزینی GDI

دو نمونه آخر در لیست بالا البته تنها در اروپا عرضه میشود. یعنی ماشین های تولید شده در سایر نواحی جهان، از این دو نوع موتور استفاده نکرده اند. نکته قابل توجه دیگردر خصوص نسل دوم هیوندای توسان استفاده از یک گیربکس اتومات 6 حالته با طراحی جدید و مدرن بود.

نسل دوم توسان از چه تجهیزات و آپشن هایی برخودار است

آپشن های زیادی در این نسل نسبت به نسل اول وجود ندارد. و تغییرات زیادی در آن صورت نگرفته است. با این وجود تعدادی از تجهیزات کلیدی نسل دو این خودرو شامل موارد زیر میشود:

 • کنترل پویا و داینامیک ماشین: این آپش در کنترل مسیرهای لغزنده به راننده کمک میکند. بنابراین تا حد زیادی به ایمنی راننده و سرنشینان در مسیرهای ناهموار و لغزاننده کمک میکند.
 • سیستم کنترل کننده ترمز در مسیرهای سراشیبی و سیستم کنترل هیل استارت برای مدیریت بهتر سیستم ترمز: مورد اول به راننده کمک میکند که در سراشیبی ها برای کنترل ماشین، بدون اینکه از ترمز اصلی کمک بگیرد، سرعت حرکت آن را کاهش دهد.
 • سیستم تولید علایم توقف اضطراری: با کمک این سیستم، در هنگام مواجهه با شرایط اضطراری و توقف ناگهانی، چراغ ها و علایم هشدار دهنده برای رانندگان دیگر روشن میشوند.
 • استفاده از سان‌روف پانورامیک

خلاصه ای از ایمنی نسل دوم این ماشین

در مقایسه با نسل اول هیوندای توسان ، نسل دوم این خودرو نیز موفق ظاهر شده و در زمینه امنیت سرنشینان نمره های بالایی از سیستم های امتیازدهی دریافت کرده است.

نمره های آزمون امنیت و ایمنی از سوی یک موسسه و شرکت بیمه معتبر برای این نسل به قرار زیر است:

 • قدرت و استحکام سقف ماشین : خوب
 • حفظ امنیت سرنشینان در صورتی که خودرو از طرفین تصادف کند: خوب
 • افست همپوشانی متوسط جلو: خوب
 • افست همپوشانی کوچک جلو: ضعیف