راهنمای انتخاب روغن گیربکس کیا ...
راهنمای انتخاب روغن گیربکس کیا اپتیما

راهنمای انتخاب روغن گیربکس کیا اپتیما

1 دسامبر 19 مقالات

با توجه به اینکه علاقه ایرانی ها به خودروهای کیا بسیار زیاد است، گروه الماس پارت قصد دارد که در این مقاله به بررسی مختصر یکی از پرطرفدارترین و پرفروش ترین خودروهای این شرکت یعنی کیا اپتیما بپردازد. انتخاب لوازم یدکی کیا و همچنین روغن گیربکس کیا اپتیما یکی از دغدغه های اصلی کسانی است که این خودرو را دارند به همین علت، ما در این مقاله علاوه بر معرفی این خودرو، به شما کمک میکنیم تا یکی از مناسبترین و بهترین روغن های گیربکس این ماشین را برای خودرو کیا خریداری کنید.

معرفی مختصر خودرو کیا اپتیما

اپتیما یکی از مشهورترین ماشین های شرکت خودروسازی کیا است که اتفاقا در سال 2015 میلادی به یکی از پرفروش ترین و پرهوادارترین خودروهای این کمپانی عظیم خودروسازی تبدیل شد. این خودرو در میان ایرانی ها طرفداران زیادی دارد و خیلی زود تعداد زیادی مشتری و خریدار را به خود جلب کرد.

  • طراحی، تولید و پیدایش این خودرو به سال 2006 میلادی برمی گردد. این خودرو توسط کمپانی کیا و در کشور پیشرفت و تکنولوژی یعنی کره جنوبی بهره برداری شد. تا کنون مدل های زیادی از این ماشین وارد بازار شده که هر کدام گنجایش موتور مختلفی دارند.
  • برخلاف انتظارها اولین نمونه های این خودرو چندان مورد استقبال قرار نگرفت اما نسل بعدی (یعنی نسل دوم) که 3 سال بعد (یعنی در سال 2009 میلادی) وارد بازارهای جهانی شد با استقبال خوبی روبرو شد. همین سال بود که کیا اپتیما وارد ایران شد. (اپتیماهای با گنجایش موتور 2.4 لیتری شانس ورود به ایران را پیدا کرد و تعداد زیادی از این خودروها در همان ابتدا در ایران به فروش رسید.)
  • به طرز شگفت انگیزی این خودرو درست یک سال بعد از تولید توانست رکورد بزند و با یک سیر صعودی دل خودرو دوستان را به دست آورد. از 2010 به بعد کمپانی کیاموتورز از این رو به آن رو شد و مدل های بعدی خود را با کیفیت بهتر و شایسته تری روانه بازار کرد.

کیا اپتیما

 

در ادامه به بررسی برخی از مشخصات فنی این خودرو خواهیم پرداخت و در انتها به معرفی روغن گیربکس کیا اپتیما اشاره خواهیم کرد. لطفا ادامه مقاله را بخوانید.

لوازم یدکی کیا اپتیما در ایران

بعد از نسل دوم که از 2009 به ایران راه یافت، در اوایل سال 90 (یعنی سال 2012) نسل سوم این ماشین وارد کشورمان شد و با وجود اینکه تغییرات زیادی در قطعات کیا اپتیما دیده نمیشود اما همچنان یکی از پرطرفدارترین ماشین های خارجی در ایران است.

در میان بسیاری از خودروهای خارجی این ماشین مشتری پسندتر است. زیرا لوازم یدکی کیا اپتیما تقریبا در تمامی مراکز وارد کننده مجاز قابل خردیداری است و مشتری ها میتوانند تنها با مراجعه به یکی از این مراکز (مانند الماس پارت) لوازم یدکی کیا اپتیمای خود را به راحتی خریداری کنند.

بررسی فنی و معرفی روغن گیربکس کیا اپتیما

همانطور که از ظاهر این خودرو بر می آید، در مجموع طراحی آن بینظیر است و در وهله اول با همین ظاهر زیبا توانسته هواداران زیادی را به خودش جذب کند. از جمله جوانب مثبت این خودرو دارا بودن شتاب نسبتا بالا و تعبیه آپشن ها و امکانات جانبی متنوع آن است که میتواند جوابگوی هر نوع سلیقه ای باشد.

 

کیا اپتیما

 

مناسبترین روغن گیربکس بر اساس نظر شرکت سازنده

بر اساس چیزی که در کتابچه راهنمای این ماشین نوشته شده است، به نظر میرسد که مناسبترین نوع روغن گیربکس کیا اپتیما روغن ATF SP IV  است.

با توجه به اینکه خود کمپانی سازنده اعلام میکند که این روغن برای ماشینش بهتر است، دارندگان این خودرو بهتر است که بیشتر از این نوع روغن برای روانکاری گیربکس ماشین خود استفاده کنند.

هرچند که استفاده از روغن های دیگر مانعی ندارد اما اگر از این مدل روغن استفاده نشود احتمال روانکاری 100% گیربکس کاهش پیدا میکند و در دراز مدت ماشین با مشکل مواجه میشود.

کیا اپتیما

بهترین راهنما برای خرید روغن گیربکس کیا اپتیما

پروسه انتخاب روغن مناسب بر اساس نوع گیربکس ماشین میتواند کمی خسته کننده و دشوار باشد. هرچند که برای گیربکس های دستی میتوان به راحتی روغنی مناسب پیدا کرد، اما برای ماشین هایی با گیربکس اتوماتیک و خودکار اینکار چندان ساده نیست. به نظر میرسد بهترین کار برای انجام چنین کاری و خرید روغن مناسب، رجوع به کتابچه راهنمای خودرو باشد.

از آنجایی که گیربکس های خودکار مانند کیا اپتیما واقعا ساختارهای پیچیده ای دارند، اگر روغن مناسبی برای روانکاری آن ها انتخاب نکنید، به راحتی در درازمدت گیربکس صدمه می بیند. و حتی ممکن است جان شما را به خطر بی اندازد.

اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که نوع گیربکس خود را مشخص کنید. همانطور که می دانید انواع مختلفی از گیربکس وجود دارد و هر خودرویی نیاز به یکی از آن ها دارد. هرچند که به طور کلی این وسایل به دو دسته دستی و اتوماتیک تقسیم میشوند اما هر کدام انواع مختلفی دارند. (و برای هر کدام روغن مخصوصی باید خریداری شود.)

اغلب روغنهایی که برای روانکاری گیربکسهای اتوماتیک تولید میشوند روی برچسپ اطلاعات محصول، عبارت ATF را درج شده که اول 3 کلمه (automatic transmission fluid) است. هر روغنی که روی برچسپش چنین چیزی نوشته شده باشد یعنی مخصوص ماشین هایی اتوماتیک است.

عبارات درج شده بر روی برچسپ روغنها تنها محدود به ATF نیست. و برخی از انواع این محصولات در کنار این عبارت خلاصه شده، عبارت CVT نیز دیده میشود. درج این عبارت خلاصه شده حاکی از آن است که روغن نامبرده برای ماشین هایی که گیربکس خودکار CVT دارند مناسب است و برای آن ها طراحی شده.

 

بنابراین در یک کلام، برای انتخاب گیربکس کیا اپتیما باید ابتدا مدل و نوع گیربکس آن را بدانید سپس بر اساس ویژگی هایش یک روغن مناسب و ایده آل خریداری کنید.

کیا اپتیما