چه زمانی بهترین زمان تعویض لنت ترمز است؟

Moein Farahani 2024/03/26
چه زمانی بهترین زمان تعویض لنت ترمز است؟

در دنیای امروزی که تکنولوژی خودروسازی به سرعت پیشرفت می‌کند، ایمنی و عملکرد مطلوب سیستم‌های ترمزی از اهمیت بسیاری برخوردار است. لنت‌های ترمز به عنوان یکی از قطعات کلیدی این سیستم‌ها، نقش بسیار مهمی در عملکرد و کارایی ترمز خودرو دارند. زمان تعویض لنت ترمز، یکی از مواردی است که مستقیماً تأثیرگذار بر عملکرد و ایمنی خودرو می‌باشد.

در این مقاله از مقالات الماس پارت، قصد داریم به بررسی اهمیت و تأثیرات زمان تعویض لنت ترمز بپردازیم. ابتدا به عوامل و عللی که موجب نیاز به تعویض لنت ترمز می‌شوند، می‌پردازیم. سپس اثرات مثبت و منفی تأخیر در تعویض لنت ترمز را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در ادامه، به عوامل مؤثر بر زمان تعویض لنت ترمز، از جمله شرایط رانندگی و کیفیت لنت، می‌پردازیم. در نهایت، راهکارها و توصیه‌هایی برای بهبود مدیریت و زمان‌بندی تعویض لنت ترمز و راهنمایی خرید لنت ترمز کیا و هیوندای را ارائه می‌دهیم. این مقاله به دلیل اهمیت بالای ایمنی و کارایی خودروها، به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان خودرو کمک می‌کند تا در این زمینه بهترین تصمیمات را بگیرند و از ایمنی و عملکرد بهتر خودروهای خود لذت ببرند.

در مقالات قبلی درباره زمان تعویض روغن گیربکس اطلاعاتی داده شد، اما در این مقاله قصد داریم درباره این که چه زمانی لنت ترمز خودروی خود را تعویض کنید با شما صحبت کنیم.

عکس از لنت ترمز خودرو

آشنایی لنت ترمز و کاربرد آن

 

لنت ترمز چیست؟

لنت ترمز یکی از اجزای مهم سیستم ترمز خودرو است که در فرآیند توقف و کنترل حرکت خودرو نقش دارد. این لنت‌ها به عنوان قطعات اصلی ترمزی در دستگاه ترمز قرار می‌گیرند و با اعمال فشار و اصطکاک، خودرو را کنترل و توقف می‌دهند. لنت‌های ترمز معمولاً از مواد مختلفی مانند فلزات، کامپوزیت‌ها و فیبرهای کربنی تشکیل شده‌اند. این مواد باید توانایی تحمل حرارت و فشار زیادی را داشته باشند تا در زمان ترمز کردن، از فرسایش زیاد جلوگیری کنند و عمر مفید لنت ترمز را افزایش دهند. زمانی که راننده ترمز می‌کند، لنت‌های ترمز به سطح دیسک یا برامدگی‌های ترمز فشار و اصطکاک وارد می‌کنند. این اصطکاک باعث تولید گرما می‌شود و انرژی حرکتی خودرو به گرما تبدیل می‌شود، که نتیجه‌اش توقف خودرو است.

به علاوه، لنت ترمز نقش مهمی در کنترل گرمای تولید شده توسط دیسک‌های ترمز دارد. گاهی اوقات در طول ترمز کردن، دیسک‌های ترمز به دلیل ایجاد اصطکاک و گرمای زیاد، ممکن است بیش از حد گرم شوند که می‌تواند منجر به عدم عملکرد صحیح سیستم ترمز شود. لنت ترمز با جذب و توزیع گرما، به کنترل گرمای تولید شده کمک می‌کند تا از آسیب به سیستم ترمز و دیگر قطعات فرعی جلوگیری شود.

به طور کلی، لنت ترمز یکی از قطعات حیاتی در سیستم ترمز خودرو است که نقش اساسی در ایمنی و کارایی خودرو دارد و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و برای حفظ سلامت جان خود و سرنشینان خودرو باید بهترین زمان تعویض لنت ترمزها را به یاد داشته باشید و به کیفیت آن نیز در هنگام خرید توجه نمایید.

 

وظیفه‌ی لنت

لنت ترمز از دو بخش تشکیل شده است که اولین بخش آن کفشک لنت و دومین بخش آن اصطکاکی است که لقه لنت می‌نامند. زمانی که فرد پدال ترمز را فشار می‌دهد، سطح اصطکاکی لنت به بخش داخلی و خارجی روتر ترمز می‌چسبد و به خاطر اصطکاک بین این دو بخش سرعت خودرو کاهش می‌یابد و سپس اتومبیل متوقف می‌شود. لنت با تولید نیروی اصطکاکی لازم انرژی جنبشی چرخ را گرفته و به انرژی حرارتی تبدیل می‌کند و بعد از آن انرژی حرارتی را در فضا پخش می‌کند که با این حرکت اتومبیل از حرکت می‌ایستد و یا سرعت آن کاهش می‌یابد. در قدیم لنت ترمزها با استفاده از آزبست ساخته می‌شدند. آزبست ماده‌ای است كه گرما را به راحتی جذب می‌كند و دلیل اینکه از آن در لنت ترمز استفاده می‌کردند اين است كه لنت‌ها در معرض اصطکاک بالایی هستند و اصطکاک گرمای بسیاری توليد می‌كند. وقتی آزبست صیقل داده می‌شود، گردی توليد می‌گردد كه استشمام آن برای سلامت ضرر دارد و باعث مسموميت و بيماری‌های تنفسی می‌شود، زيرا هنگام ترمز گرفتن مقدار زيادی غبار آزبست توليد می‌شود و به همین دلیل دیگر از آن برای تولید لنت استفاده نمی‌کنند.

عکس از شخصی درحال تعویض لنت ترمز

آشنایی با وظیفه‌ی لنت ترمز

بهترین زمان تعویض لنت ترمز 

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده است که بهترین زمان تعویض لنت ترمز چه موقع می‌باشد؟ باید به این نکته توجه داشته باشید که می‌بایست لنت‌ها را به طور متوسط 25000 الی 65000 کیلومتر کار کرد باید تعویض کرد.

اما بهترین زمان تعویض لنت‌ها بسته به شرایط و طریقه رانندگی شما بستگی دارد و کارکرد و فرسودگی لنت ترمز به نوع رانندگی، جاده‌ای که در آن رانندگی می‌کنید بسیار نیز مرتبط می‌باشد. اما مهم‌ترین دلیل در کم کار کرد بودن لنت ترمز کیفیت می‌باشد که باید سعی کنید از لنت ترمز با کیفیت استفاده نمایید تا فرسودگی و خرابی هر چه زودتر به سراغ لنت خودرو شما نیاید. به طور کلی لنت‌های ترمز بعد از فرسوده شدن علائمی را نشان می‌دهد که شما را از زمان تعویض آگاه می‌کند.

 

انواع لنت ترمز

برای هر خودرویی لنت‌های ترمز متفاوت است که به طور کلی لنت‌های ترمز به چهار دسته مختلف تقسیم بندی می‌شوند، علاوه بر جنس این لنت‌ها که آن‌ها را از هم تفکیک و متمایز می‌کند ، می‌توان گفت که مورد دیگری که باعث تقسیم بندی این لنت‌ها می‌شود زمان تعویض لنت ترمز نیز می‌باشد.

لنت ترمز ارگانیک

یکی از انواع لنت ترمز از چهار مدل این قطعه مهم برای خودرو، لنت ترمز ارگانیک می‌باشد، که جنس آن‌ها از فلز نیست و از قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به لنت‌های دیگر برخوردار است، لنت‌های ترمز ارگانیک به دلیل پایین بودن کیفیت از عمر پایین‌تری نیز برخوردار هستند.

لنت ترمز کم فلز

دومین نوع لنت ترمز که همانطور که از اسم آن پیداست، لنت ترمز کم فلز است که برای ساخت آن به مقدار بسیار کم از فلز استفاده شده است، عمر این لنت‌ها نسبت به لنت‌های رگانیک بیشتر بوده اما از سر و صدای بیشتری نیز نسبت به لنت‌های دیگر برخوردار هستند.

لنت ترمز نیمه فلز

همانطور که مشخص است باید گفت که فلز نقش بسیار مهمی در زمان تعویض لنت ترمز خودروی شما دارد، در این نوع لنت هر چقدر که میزان استفاده از فلز آن بیشتر باشد عمر آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود، در لنت ترمز نیمه فلز شاهد عمر بیشتری نیز خواهیم بود.

لنت ترمز سرامیکی

یکی از بهترین مدل‌هایی که می‌توان برای لنت ترمز در نظر داشت که هم از کیفیت ساخت بالایی بر خوردار است و هم زمان تعویض لنت ترمز را به مقدار قابل توجهی بالا خواهد برد، لنت ترمزهای سرامیکی است، این لنت‌ها طول عمر بسیار بیشتری نسبت به سه نوع قبلی دارند و از لحاظ قیمت نیز گران‌تر از لنت ترمزهای نیمه فلز، ارگانیک و کم فلز هستند.

عکس از چند نوع لنت ترمز

آشنایی با انواع لنت ترمز

 

نشانه‌های تعویض لنت ترمز

زمانی که لنت ترمز شما زمان تعویض کردنش فرا برسد، چندین نشانه از خود بروز می‌دهد: 

1- لنت ترمز نازک تر از حد معمول به نظر برسد

یکی از راه‌های شناخت لنت فرسوده بررسی ترمز و در نظر گرفتن سایش می‌باشد که با بازرسی کردن می‌توانید از آن مطلع شوید. می‌توانید با نگاه کردن بین پره‌های چرخ لنت را پیدا کنید، اگر ضخامت لنت کمتر از 6.4 میلی‌متر به نظر می‌رسد این نشان دهنده بهترین زمان تعویض لنت ترمز است که شما باید لنت ترمز جدیدی برای خودرو خود خریداری نمایید.

2- چراغ نشانگر لنت ترمز روشن می‌شود

امروزه بیش‌‌تر وسیله‌های نقلیه دارای چراغ‌های هشدار می‌باشند که به راننده بسیار کمک می‌کند. یکی از این چراغ‌ها برای هشدار ترمز می‌باشد، که در مواقع وجود مشکل در ترمز‌ها این چراغ روشن می‌شود.این چراغ‌ها زمانی که ترمز دستی شما دچار مشکل شوند نیز روشن می‌شوند اما اگر بررسی کردید و مشکلی وجود نداشت بهتر است از یک متخصص بخواهید تا سیستم شما را بررسی کرده و عیب یابی نماید.

بیشترین دلایل برای روشن شدن لنت ترمز خودرو نیز می‌تواند موارد زیر باشد:

 • تمام شدن لنت ترمز خودرو 
 • قطع شدن سیستم ترمز و سیک لنت ترمز چرخ و عدم انتقال سیگنل به سیستم‌های مرکزی خودرو 
 • کم بودن میزان روغن ترمز خودرو 
 • خراب بودن ترمز دستی

3- زمان بیش‌تر برای توقف خودرو

یکی دیگر از مهم‌‌ترین نشانه که بهترین زمان تعویض لنت ترمز را نشان می‌دهد، از بین رفتن عملکرد سریع ترمز گیری در هنگام رانندگی می‌باشد.اگر در هنگام رانندگی از ترمز استفاده کردید و شاهد توقف خودرو در زمان مناسب نبودید این امر خبر از فرسوده شدن لنت‌ها می‌دهد که برای تعمیر در سریع‌‌ترین زمان برای تعمیر به مکانیک ترمز مراجعه فرمایید.

عکس از شخصی که بنت ترمز در دست دارد

زمان بیش‌تر برای توقف خودرو

4- لرزش و سر وصدا در زمان ترمز

اگر در هنگام ترمز کردن لرزش احساس کردید باید سیستم ترمز خود را هر چه سریع‌‌تر به یک فرد متخصص نشان دهید، زیرا بهترین زمان تعویض لنت ترمز در این هنگام می‌باشد. دلیل لرزش در هنگام ترمز گرفتن می‌تواند تاب خوردن روتور‌ها باشد که این تاب خوردگی ساییدگی لنت‌های ترمز را به همراه دارد. نشانه دیگر نیز ایجاد صدا در چرخ‌های خودروی شما می‌باشد، در زمانی که اقدام به گرفتن ترمز می‌کنید در صورت تمام شدن لنت‌های ترمز چرخ‌ها صدای زیادی را تولید می‌کنند و این به دلیل آن است که به دلیل تمام شدن لنت ترمز، آهن لنت با دیسک تماس مستقیم دارد. در این صورت برروی دیسک خط می‌اندازد و موجب خراب شدن و آسیب رساندن به دیسک شما می‌شود.

5- می‌توانید به کالیپر و روتور ترمز آسیب وارد کنید

ترمزهای موجود در خودروی شما سیستمی از قطعات هستند، که محترک بوده و به یک دیگر متصل‌اند، زمانی که یکی از اجزا دچار آسیب شود این سایش می‌تواند به عناصر دیگر نیز نفوذ نماید.

عکس از لنت ترمز

تعویض نکردن به موقع می‌توانید به کالیپر و روتور ترمز آسیب وارد کنید

بیشتر بخوانید: مهم ترین نشانه ها و علائم خرابی لنت ترمز خودرو کدام است؟

 

اقداماتی که موجب می‌شود دیرتر لنت ترمز را تعویض کنید

 • برخی از اقدامات و به طور کلی برخی از عادات رانندگی غلط وجود دارد که موجب می‌شود لنت ترمز خودروی شما زودتر تمام شود و شما نیاز به لنت ترمز جدید خواهید داشت، برخی از رانندگان وجود دارند که به طور ناگهانی پای خود را روی پدال‌های ترمز می‌گذارند و این کار موجب فشار آوردن ناگهانی به لنت‌ها شده و طول عمر آنها را کاهش می‌دهد پس سعی کنید از ترمز‌های ناگهانی جدا پرهیز کنید.
 • مورد مهم دیگری که می‌تواند موجب کاهش عمر لنت ترمز خودروی شود ترمز‌های پی در پی است که این هم مربوط به عادات رانندگی غلط می‌شود گاز و ترمز دادن پی در پی و پشت سر هم ازعمر مفید لنت‌های ترمز شما می‌کاهد و مجبور هستید زودتر از معمول اقدام به تعویض لنت ترمز خود کنید.
 • مسئله دیگر در مورد لنت‌های ترمز وزن خودرو می‌باشد، هرچقدر وزن خودروی شما بیش از حد معمول باشد خودرو سنگین‌‌تر شده و لنت‌ها هنگام گرفتن ترمز فشار بیشتری را برروی دیسک وارد می‌کنند و همین فشار با عث اصطحکاک بیشتر لنت ترمز خودروی شما می‌شود.
 • اخرین نکته نیز در مورد افزایش طول عمرلنت‌های ترمز این است که هنگامی که اقدام به تعویض این قطعه از خودروی می‌کنید، لنت‌های ترمز جدید برای هماهنگی بیشتر با دیسک‌ها مقداری زمان می‌خواهند، از این رو فشار دادن مداوم و گرفتن ترمز در همان ابتدای تعویض لنت ترمز می‌تواند به دیسک‌ها و لنت‌های شما اسیب وارد کند. پیشنهاد ما این است در هنگام تعویض لنت ترمز پانصد کیلومتر با خودروی خود رانندگی کرده تا لنت‌ها با دیسک‌ها هماهنگی بیشتر پیدا کنند.
 • یکی از نکات مهم در دیگر برای تعویض لنت ترمز خودرواین است که چنانچه در صورت باز کردن چرخ‌ها متوجه این شدید یکی از لنت‌های ترمز شما به صورت کامل سابیده و شده و تمام شده است و لنت چرخ دیگر خودرویتان سالم باقی مانده است ، این مشکل از کالیپر چرخ‌های شما بوده و بهتر است این مشکل توسط متخصص بررسی شود.
عکس از لنت ترمز درحال تعویض

اقدامات لازم برای دیرتر تعویض کردن لنت ترمز

 

بیشتر بخوانید: آب بندی ماشین صفر چگونه انجام می شود؟

 

لنت ترمز چقدر دوام می‌آورد؟

جواب قاطع برای این سوال وجود ندارد و هیچ کس از زمان دقیق دوام لنت ترمز آگاه نیست. طول عمر لنت شما به عوامل مختلفی بستگی دارد که به شرح زیر می‌باشد.

 1. عادات رانندگی
 2. نوع لنت ترمز
 3. نوع انتقال
 4. محیط رانندگی شما

 

پیامدهای دیر عوض کردن لنت ترمز

زمانی که لنت‌های خودرو خود را دیر تعویض نمانید مسلما موجب خرابی و آسیب رسیدن به بخش‌های مختلف خودرو می‌شود.

برای مثال: اگر در بهترین زمان تعویض لنت ترمز انجام نشود، وقتی ترمز می‌کنید لنت‌های ترمز بر روی روتور فشار وارد می‌کنند تا موجب توقف در ماشین گردند.

در این زمان اگر لنت‌ها بیش از حد فرسوده شده باشند و شما هر بار که ترمز می‌کنید فلز موجود در روی لنت در معرض دید قرار می‌گیرند و این امر موجب می‌شود که در برابر روتور‌ها ساییده شوند و موجب ایجاد صدا گردد که به احتمال زیاد به روتور‌ها آسیب وارد می‌شود.

تعویض نکردن به موقع لنت‌ها موجب می‌شود قطعات بیش‌‌تری در خودرو دچار آسیب شود که تعمییر آن‌ها بسیار زمان بر و پر هزینه می‌باشد.اگر بهترین زمان تعویض لنت ترمز را بدانید این امر موجب می‌شود تا در هنگام رانندگی و گرفتن ترمز به تایر‌های خودرو آسیب وارد نشود، اما اگر تعویض به موقع صورت نگیرد موجب خرابی زود هنگام لاستیک خودرو شما می‌گردد برای تعمیر و تعویض باید هزینه زیادی را صرف کنید.

عکس از شخصی درحال تعویض لنت ترمز

پیامدهای دیر عوض کردن لنت ترمز

بیشتر بخوانید: برای اطلاع از ابزارهای مورد نیاز در خودرو می‌توانید مقاله آن را مطالعه نمایید.

جمع بندی

در این مقاله از الماس پارت، به بررسی مفهوم و اهمیت لنت ترمز پرداختیم که به عنوان یکی از عناصر حیاتی در سیستم ترمز خودروها شناخته می‌شود. ابتدا به توضیح وظایف و نقش لنت ترمز در عملکرد و ایمنی خودروها پرداختیم. سپس عوامل مؤثر بر زمان تعویض لنت ترمز را مورد بررسی قرار دادیم، از جمله شرایط رانندگی، نوع لنت و کیفیت مواد تولیدی. اهمیت تعویض منظم لنت ترمز برای جلوگیری از فرسایش زیاد، حفظ عملکرد بهینه ترمز و افزایش ایمنی را برجسته کردیم. در نهایت، با ارائه راهکارها و توصیه‌هایی برای بهبود مدیریت و زمان‌بندی تعویض لنت ترمز، به خوانندگان کمک کردیم تا از بهترین عملکرد و ایمنی در خودروهای خود لذت ببرند. نگهداری و بررسی به موقع قطعات و لوازم یدکی خودرو همواره باعث شده است که از هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید. همانطور که گفتیم اگر به موقع لن ترمز خودروهای خود را تعویض نکنید، قطعا موجب آسیب رساندن به دیسک و چرخ‌های خودرو می‌شود، این مسئله در تمامی خودروها چه خارجی و چه داخلی صدق می‌کند و همانطور که می‌دانید قطعا، قطعات و لوازم یدکی خودروهای خارجی گران‌تر از خودروهای داخلی هستند باید بیشتر مراقب آن‌ها باشید. اگر هم قصد خرید لوازم یدکی هیوندای و یا کیا را دارید می‌توانید با کارشناسان الماس پارت تماس بگیرید.

این مقاله می‌تواند به تولیدکنندگان خودرو و مصرف‌کنندگان به عنوان یک منبع اطلاعات مفید برای بهبود عملکرد و ایمنی خودروها کمک کند.

الماس پارت

سوالات متداول

 • زمان مناسب تعویض لنت ترمز چه موقعی است؟

بهترین زمان برای تعویض لنت ترمز زمانی است که ترمزهای خودروهای شما دیگر عملکرد سابق را ندارند.

 • چگونه لنت ترمز اصل از فیک را تشخیص دهم؟

یکی از موارد و نشانه‌ها برای تشخیص لنت ترمزهای فیک بسته بندی و هولوگرام های داخل جعبه لوازم یدکی و همچنین کدهای حک شده برروی جعبه این قطعات می‌باشد.

 • چه عواملی می‌تواند بر زمان تعویض لنت ترمز تأثیر بگذارد؟

عواملی مانند شرایط رانندگی (مثلاً ترافیک شهری یا رانندگی در شرایط سخت محیطی)، نوع لنت (مثلاً لنت‌های فلزی یا کامپوزیت)، کیفیت مواد تولیدی و استفاده از سیستم‌های ترمزی پیشرفته می‌تواند بر زمان تعویض لنت ترمز تأثیر بگذارد.

 • چه توصیه‌هایی برای بهبود مدیریت و زمان‌بندی تعویض لنت ترمز وجود دارد؟

برای بهبود مدیریت و زمان‌بندی تعویض لنت ترمز، می‌توان به توصیه‌هایی مانند نظارت دقیق بر وضعیت لنت‌ها، رعایت راهنمایی‌های تولید کننده خودرو، استفاده از لنت‌های با کیفیت و منظم، و انجام بازرسی‌های منظم توسط تکنسین‌های متخصص اشاره کرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۵ رای

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.